Australia od A do Z
Geozeta nr 8
artykuł czytany
17988
razy
Na północ od zwrotnika Koziorożca w rzekach i nad brzegiem oceanu żyje chyba największe zwierze w Australii - krokodyl różańcowy. Gatunek zamieszkujący zarówno wody słodkie jak i słone. Długość tego gada może dochodzić nawet do 7 metrów. Żywi się wszystkim, co ma w zasięgu paszczy.
Australia może poszczycić się także dużą ilością niespotykanych gdzie indziej ptaków. Są wśród nich dwa nieloty - kazuar i emu. Oba należą do gatunku strusi, jednak ich wygląd jest zupełnie inny. Kazuary zamieszkują lasy tropikalne północnej Australii i charakteryzują się ciekawym ubarwieniem. Na głowie każdy dorosły osobnik ma szafirowe narośle w kształcie rogu, a pod brodą czerwone "korale", podobne do tych, jakie mają indyki. Emu natomiast całe jest szare i żyje raczej na obszarach suchszych, nieco dalej od wybrzeża.
Lasy Tropikalne
Lasy tropikalne obejmują zasięgiem północną cześć stanów Queensland i Terytorium Północnego. Rośnie w nich niezliczona ilość różnych gatunków drzew i krzewów, z których część nie została jeszcze poznana. Charakterystyczną cechą wszystkich gęstych lasów jest panujący w nich półmrok. Poprzez zwarte korony drzew światło prawie nie dociera do powierzchni ziemi. Chodzenie po australijskiej dżungli może być niebezpieczne, jednak na pewno nie natkniemy się tam na żadne duże zwierzę. Jedynymi zwierzętami, jakie mogą nam zagrozić są węże, jaszczurki i pająki, lub żyjące w rzekach krokodyle. Poza tym można spotkać również dzikie świnie, które przywędrowały tu wraz z Europejczykami i stanowią teraz zagrożenie dla istniejących tu naturalnie gatunków. W tej gęstwinie żyją też różne gatunki ptaków, choćby nogale, czy kazuary.
Łowca Krokodyli - Crocodile Hunter
Łowca Krokodyli jest bohaterem wielu filmów dokumentalnych z kanału telewizyjnego Discovery. Na co dzień zajmuje się hodowlą krokodyli, czy unieszkodliwianiem węży. Steve Irwin w filmach często pojawia się ze swoją żoną Terry. Prowadzą oni razem coś pomiędzy farmą krokodyli a małym zoo. Ich posiadłość położona jest około stu kilometrów na północ od Brisbane, w miejscowości Beerwah. Do odwiedzenia ich hodowli zapraszają wielkie bilboardy wzdłuż szosy z wizerunkiem Crocodile Hunter'a przytulającego kilkumetrowego krokodyla. Na farmie odbywają się pokazy z udziałem największych okazów, a samemu można spróbować nakarmić bestię.
Miasta
Australijskie miasta należą do największych na świecie. Nie dlatego, że żyje w nich wielu mieszkańców, ale ponieważ +powierzchnia terenów zabudowanych jest ogromna. Prawie każdy obywatel posiada duży dom oraz ogród, albo przynajmniej skrawek trawnika. Taki układ szczególnie widoczny jest na mniej zaludnionych obszarach centralnej Australii. Miasta w tej części kontynentu mają dwie główne ulice, szerokością do złudzenia przypominające Marszałkowską, które ciągną się przez dziesiątki kilometrów. Po obu stronach stoją drewniane domki na niewysokich palach. Pale chronią przed wężami i pająkami, a co ważniejsze, ułatwiają chłodzenie mieszkań od spodu w czasie upałów.
W większych miastach takich jak Sydney, Perth czy Melbourne architektura tylko trochę różni się od tej opisywanej wcześniej. Domy są w większości murowane, a centrum miasta porośnięte jest gęstą siecią drapaczy chmur. Pomiędzy nimi wciśnięte i jakby ukryte ostały się budynki z czasów wiktoriańskich. Australijskie stare budownictwo z dziewiętnastego wieku jest jedynym oryginalnym budownictwem tego typu na świecie, zachowanym w całości. Z wiktoriańskiej zabudowy szczególnie znane jest Melbourne. Dodatkową atrakcją są tu wiekowe tramwaje stwarzające sympatyczną i nieco staroświecką atmosferę.
Newcastle
Newcastle położone jest 160 km na północ od Sydney. Na przepięknym wybrzeżu po obu stronach uchodzącej do Pacyfiku rzeki Hunter, pomiędzy wzgórzami, rozciąga się bajecznie kolorowe miasto o parterowej zabudowie. Newcastle liczy około ćwierć miliona mieszkańców i jest przemysłowym miastem portowym. Jednak na pierwszy rzut oka przemysłowego charakteru wcale nie widać. Fabryki i port oddzielone są od reszty miasta rzeką. Jedyną oznaką istnienia przemysłu są dziesiątki ogromnych statków cumujących na horyzoncie w oczekiwaniu na wpłynięcie do portu.
Przeczytaj podobne artykułyfotoreportaż